O nas

Od 15 lat tworzymy przedmioty z myślą o ludziach, którzy cenią prawdziwe rzemiosło, jakość, klasykę. Chociaż nie, nie tylko klasykę, bo lubimy sobie pofantazjować. Tworzymy przedmioty autorskie, czyli takie, które projektujemy, wymyślamy sami, a potem sami je robimy. To nas kręci. Proces twórczy. Nie zobaczysz tu dwóch takich samych pierścionków czy toreb. Nawet te najbardziej podobne będą się zawsze różniły. Materiały, z których powstają przedmioty, to skóra naturalna, srebro, miedź, mosiądz. Nasze narzędzia to szydła, wybijaki, noże, igły, puncyny, młotki, pilniki…, można by wymieniać długo. Tradycyjne rzemiosła, tradycyjne techniki i tradycyjne narzędzia.

Jesteśmy z Łodzi, w Łodzi mieszkaliśmy i tworzyliśmy, jednak gnało nas do nowego i tak postanowiliśmy osiedlić się w małej, urokliwej wiosce, Inowłodzu. To miejsce z potężną przeszłością. Tu założyliśmy galerię, którą znacie jako Czarna Kura. Skąd nazwa? Otóż dawno, dawno temu, kiedy byliśmy w Inowłodzu pierwszy raz, zawędrowaliśmy nad rzekę. Zapadał zmierzch, a my siedzieliśmy na trawie i projektowaliśmy swoją przyszłość. Wtedy, nie wiadomo skąd, przysiadł się do nas staruszek i zaczął opowiadać o Inowłodzu. Opowiadał o rzece, św. Idzim, zamku...

Pod koniec spotkania opowiedział nam historię ze swojego podwórka. Miał stado kur, wśród nich była jedna czarna. Pewnego dnia do jego stodoły przybłąkała się ciężarna kotka i okociła. Niestety szybko opuściła swoje małe i gdzieś zginęła. Kociętami zajęła się właśnie wspomniana czarna kura. Wyniańczyła je jak swoje pisklaki, otulała skrzydłami, żeby nie marzły.

Po latach, siedząc na progu remontowanej galerii, wybieraliśmy dla niej nazwę. Już nie wiem, czy ja, czy Piotr przypomnieliśmy sobie tę historię i klamka zapadła – Czarna Kura to idealna nazwa dla tego miejsca. I tak powstała Galeria Czarna Kura.

Wiem, że nie wszyscy tu trafią, choć to centrum Polski i bardzo polecam odwiedziny Inowłodza. Jednak dla tych, którzy chcieliby zobaczyć nasze prace, a nie będą mieli okazji przyjechać, stworzyliśmy właśnie tę stronę.

Zapraszamy do odwiedzin, oglądania i kupowania. Proces zakupowy nie jest typowy i najszybszy, ale właśnie taki chcieliśmy mieć. Chcemy, żebyście robili u nas zakupy przemyślane, dobrane do Waszych potrzeb.

Chcemy, żebyście byli szczęśliwi, mając przy sobie cząstkę nas, ukrytą w przedmiotach, które wyszły prosto spod naszych rąk.

Randia i Piotr